Poznaj właściwości szamponów przeciwłupieżowych. Zobacz, jak skutecznie pokonać łupież!

Poznaj właściwości szamponów przeciwłupieżowych. Zobacz, jak skutecznie pokonać łupież!
Skuteczny szampon przeciwłupieżowy, to taki, który odpowiada na potrzeby skóry głowy. W leczeniu łupieżu bardzo ważne jest rozpoznanie jego rodzaju - innych środków zapobiegawczych wymaga łupież tłusty, a innych łupież suchy. Poznaj właściwości szamponów przeciwłupieżowych i dowiedz się, jaki szampon okaże się najlepszym sposobem na łupież!

Wybór szamponu przeciwłupieżowego zależy od rodzaju łupieżu

Aby skutecznie pokonać wroga, najpierw należy go dokładnie poznać. Jest to zasada wojenna, która odnosi się nie tylko do strategii militarnych, ale także innych dziedzin życia - także do walki z chorobami.

Łupież to schorzenie dermatologiczne owłosionej skóry głowy, które pod wpływem nadmiernej aktywności grzybów drożdżopodobnych Pityrosporum ovale (Malassezia furfur) przyspiesza nawet czterokrotnie proces odnowy naskórka. W efekcie na skórze głowy (a w następstwie na ubraniach) pojawiają się drobne białe lub żółtawe płatki. Łupież może mieć różny przebieg - wszystko zależy od pracy gruczołów łojowych i natężenia łojotoku. Bowiem to właśnie sebum, jako najlepsze środowisko rozwoju grzybów (które na ogół tworzą naturalną florę bakteryjną skóry), stanowi główną przyczynę powstawania tego zaburzenia.

Intensywność wydzielania łoju jest czołowym wyznacznikiem rodzaju łupieżu. Kiedy łojotok występuje w niewielkim natężeniu, wówczas mamy do czynienia z łupieżem suchym (zwykłym). Z kolei gdy sebum wytwarzane jest w dużych ilościach, pojawia się łupież tłusty. Łupież suchy różni się od tłustego rodzajem złuszczonego naskórka. W pierwszym przypadku martwe komórki wyglądają jak białe bądź szare drobne płatki. W drugim “stary” naskórek nabiera żółtawego odcienia, staje się wilgotny i lepki.

Znacznie częstszym schorzeniem skóry głowy jest właśnie łupież suchy, który może zostać zwalczony zwykłym szamponem przeciwłupieżowym. Ponadto o wiele rzadziej - w przeciwieństwie do łupieżu wywołanego nasilonym łojotokiem - pojawiają się jego nawroty. Łupież tłusty wymaga stosowania specjalistycznych preparatów, które nie gwarantują jednak całkowitego zneutralizowania flory bakteryjnej skóry głowy. Często zdarza się, że nadmierną pracę gruczołów łojowych powinno zbadać się w gabinecie dermatologicznym, aby dokładnie poznać jej przyczyny.

Lecznicze szampony przeciwłupieżowe dzieli się na: przeciwgrzybicze, keratolityczne i cytostatyczne

W zwalczaniu łupieżu bardzo często stosuje się lecznicze szampony przeciwłupieżowe, które są ogólnodostępne w drogeriach czy aptekach. Przykładem takich kosmeceutyków jest na przykład gama szamponów przeciwłupieżowych Garnier Fructis. Dobre szampony przeciwłupieżowe zazwyczaj zawierają w swoim składzie nawilżający pentanol, ściągający i łagodzący podrażnienia cynk, a także selen, który zapobiega rozprzestrzenianiu się flory bakteryjnej. Jednak generalnie preparaty zwalczające łupież suchy i tłusty dzieli się na: przeciwgrzybicze, keratolityczne i cytostatyczne.

  • Szampony przeciwłupieżowe o działaniu przeciwgrzybiczym są wzbogacone o siarczek selenu, ketokonazol, pirytionian cynku, a także cyklopiroksolaminę. Środki lecznicze tego typu mają na celu przede wszystkim ograniczenie rozwoju grzybów, co bezpośrednio prowadzi do zatrzymania nadmiernego łojotoku.
  • Szampony przeciwłupieżowe o działaniu keratolitycznym zawierają w swoim składzie kwas salicylowy, siarkę, mocznik oraz dziegieć. Te substancje keratolityczne usuwają warstwę rogową naskórka. W tym przypadku łupież usuwa się za pomocą rozpuszczenia keratyny.
  • Szampony przeciwłupieżowe o działaniu cytostatycznym mają formułę opartą o dziegieć mineralny oraz siarczek selenu, czyli substancje wpływające na spowolnienie procesu odnowy naskórka. Dzięki tego typu szamponom uregulowana zostaje praca gruczołów łojowych, a więc normuje się proces wytwarzania sebum.

W leczeniu łupieżu bardzo duże znaczenie ma dobranie kosmeceutyku adekwatnego do aktywności gruczołów łojowych. Jedynie środki wpływające w odpowiednim stopniu na eliminację łojotoku mogą stanowić skuteczny sposób na łupież. Warto w tym miejscu podkreślić, że źle dobrane szampony przeciwłupieżowe niejednokrotnie powodują więcej szkód niż pożytku. Nadmierne pozbywanie się łojotoku bardzo często stanowi patologiczną stymulację pracy gruczołów łojowych, co doprowadza do spotęgowania  łupieżu.

Jak pokazuje praktyka dermatologiczna, najlepszym sposobem na łupież jest mądre korzystanie z dobrego szamponu przeciwłupieżowego. Mądre - to znaczy łączące odpowiednio dobrany produkt z prawidłowymi praktykami pielęgnacyjnymi.

 Komentarze
Zaloguj się aby skomentować ten artykuł :-)
Ta strona używa pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie i dostosowanych ich do indywidualnych potrzeb.
Polityka Prywatności Akceptuję