Nivea - rewolucja w kosmetyce

Nivea - rewolucja w kosmetyce
Wielkie marki na rynku kosmetycznym powstawały dziesiątki lat temu właściwie przez przypadek. Wszyscy dziś znamy nazwę Nivea - światowego potentata w dziedzinie kosmetyków pielęgnacyjnych do ciała, włosów i dla małych dzieci. Jak rozpoczęła się historia tej marki? Co ma ona wspólnego z Polską?

Od 1911 roku

„Ojcem” marki Nivea był Oskar Troplowitz, który pochodził z Polski, a dokładnie z Gliwic. Podjął on współpracę z dermatologiem Paulem Gersonem Unną i chemikiem Izaakiem Lifschütz’em, która zaowocowała stworzeniem rewolucyjnej receptury ponadczasowego kosmetyku. Krem Nivea powstał w wyniku odkrycia dokonanego przez Lifschütz`a, który wynalazł euceryt, czyli naturalny emulgator, który produkowano z tłuszczu wełny owczej. Jego właściwości pozwalały na stworzenie pierwszej na świecie stabilnej emulsji kosmetycznej nowej generacji i trwałe połączenie takich składników jak gliceryna, kwas cytrynowy, woda, panthenol oraz substancje zapachowe. W tamtym czasie produkowano niemalże wyłącznie kosmetyki naturalne, które cechowały się niewielką trwałością. Euceryt mógł to zmienić. 

Już przed I wojną światową rozpoczęła się produkcja kremu Nivea na skalę przemysłową - w grudniu 1911 roku, a zaledwie 3 lata później był on dostępny w 34 krajach na całym świecie, w tym w Polsce. Kremy do chwili wprowadzenia Nivei do masowej produkcji i sprzedaży były mało popularnym kosmetykiem. Dało się je zamówić w aptece, a i tak były to nietrwałe emulsje. Tym, co wyraźnie wyróżniało krem Nivea na tle konkurencji była jednolita konsystencja i trwałość oraz charakterystyczny zapach - konwalii, róży, bzu, lawendy, fiołka, pomarańczy i cytryny.

Skąd taka nazwa?

Nivea jest marką rozpoznawalną na całym świecie, ale jej nazwa nie do końca jest oryginalna. Została bowiem zapożyczona przez Oscara Troplowitza od mydełka dla dzieci, produkowanego od 1906 roku. Pochodzi ona od łacińskich słów nix i nivis, oznaczających „śnieżnobiały”. Było to zgodne z kolorem kremu, jaki produkowano w laboratorium firmy Beiersdorf w Niemczech. Początkowo kolorystyka opakowań kremu Nivea była zupełnie inna od tej, którą znamy. Pudełeczka kosmetyku były produkowane w kolorach żółtych i zdobione w stylu secesyjnym. Dopiero po I wojnie światowej, wraz ze zmianą ducha epoki, pojawiły się niebiesko-białe pudełeczka, które niewiele zmieniły się przez kolejne dekady.

Krem Nivea w Polsce obecny jest prawie od samego początku - najpierw był sprowadzany z Berlina. Od 1925 roku produkowany był w rodzimej fabryce - Wytwórni Specyfików Beiersdorfa PEBECO w Katowicach. W 1931 roku produkcję przeniesiono do PEBECO Polskie Wytwory Beiersdorfa Spółka Akcyjna Poznań. Polska spółka została włączona do międzynarodowej grupy Beiersdorf w listopadzie 1997 roku, a nazwa Nivea Krem zamieniono na Nivea Creme. Szacuje się, że rok rocznie Polacy kupują około 15 mln sztuk kremu Nivea w popularnych opakowaniach o pojemności 50 ml. Nivea sprzedaje swoje wyroby w 170 krajach świata, a według badań konsumenckich jest to najbardziej ponadczasowa marka na rynku.

 Komentarze
Zaloguj się aby skomentować ten artykuł :-)
Ta strona używa pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie i dostosowanych ich do indywidualnych potrzeb.
Polityka Prywatności Akceptuję